• Tελευταία ενημέρωση:Πέμπτη 15 Φεβρουαρίου 2024, 15:12:28.

Καλώς ήλθατε στον  ιστότοπο του Γυμνασίου Νικήσιανης.

Uncategorised

photo1

photo2

photo3

Το Γυμνάσιο Νικήσιανης ξεκίνησε ως ιδιωτικό Γυμνάσιο από τον καθηγητή Μαθηματικών κ. Μπαξεβάνο Νικόλαο το 1961 στο όνομα της κ. Πατσαβούδη Γεωργίας.

Το σχολείο στεγάστηκε για το Σχολικό έτος 1961-62 στο σπίτι του κ. Τιρνινή Νικολάου και είχε μόνο στην πρώτη τάξη 27 μαθητές και με πρώτο Διευθυντή το Θεολόγο κ. Ταμβάκη Γεώργιο και καθηγητές τους κ. Μπαξεβάνο Νικόλαο, μαθηματικό και την κ. Φούρναρη Ασπασία, φιλόλογο.

Το 1962-63 είχε δύο τάξεις και στεγάστηκε στο σπίτι του κ. Μιχαλόπουλου Γεωργίου και το 1964-65 λειτούργησε ως δημόσιο Γυμνάσιο, παράρτημα του Γυμνασίου Ελευθερούπολης στο κτίριο που στεγάζεται σήμερα και με πρώτο Δ/ντή το θεολόγο καθηγητή κ. Ξακουστό Μόσχο.

Η ανέγερση του πρώτου ορόφου στο οικόπεδο, που παραχωρήθηκε σχεδόν δωρεάν από την οικογένεια κ. Δούκα Χριστόδουλο έγινε με ηθική και οικονομική συμπαράσταση και βοήθεια όλων των κατοίκων της Νικήσιανης και της Γεωργιανής. Με την αποπεράτωση του πρώτου ορόφου εκπληρώθηκε το όραμα των κατοίκων.

Στη συνέχεια το έργο ανέλαβε η πολιτεία και το κτίριο συμπληρώθηκε με δεύτερο όροφο το 1975 όπως είναι περίπου σήμερα.

(Απόσπασμα από το βιβλίο του πρώην Δ/ντή του Γυμνασίου κ Θωμά Θεόφιλο)

Γυμνάσιο Νικήσιανης
Νικήσιανη, Δήμου Παγγαίου