• Tελευταία ενημέρωση:Πέμπτη 15 Φεβρουαρίου 2024, 15:12:28.

EDL Poster 2023 Landscape EN

Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 2023

Κάθε χρόνο στις 26 Σεπτεμβρίου οι χώρες της Ευρώπης γιορτάζουν την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών, θεσμός που εισήχθη από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή το 2001.

Την ημέρα αυτήν τα σχολεία της Ευρώπης διοργανώνουν διάφορες εκδηλώσεις με σκοπό να προωθήσουν ανάμεσα στους μαθητές τους την πολυγλωσσία και τον σεβασμό στις διαφορετικές κουλτούρες.

Το Γυμνάσιο Νικήσιανης γιόρτασε φέτος την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών τη Δευτέρα 26 Σεπτεμβρίου 2023. Κατά τη διάρκεια των δύο τελευταίων διδακτικών ωρών, οι μαθητές και οι μαθήτριες ανά τάξη πήραν μέρος σε γλωσσικούς διαγωνισμούς και κουίζ που διεξήχθησαν στο προαύλιο του σχολείου. Την εκδήλωση οργάνωσαν οι καθηγήτριες Ξένων Γλωσσών της σχολικής μονάδας. Τα παιδιά συμμετείχαν με μεγάλο ενθουσιασμό, συνεργάστηκαν αρμονικά και έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα της Γ’ Τάξης, με την ομάδα της Α’ να ακολουθεί στη δεύτερη θέση και τη Β’ Τάξη να καταλαμβάνει την τρίτη θέση. Όλες οι ομάδες βραβεύτηκαν στο τέλος της εκδήλωσης για τη συμμετοχή τους.

Συγχαρητήρια σε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες μας!

European Language Day

IMG-e

students

Γυμνάσιο Νικήσιανης
Νικήσιανη, Δήμου Παγγαίου
Τηλ & φαξ: 2592061333
email: mail@gym-nikis.kav.sch.gr

Copyright © 2024 ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΝΙΚΗΣΙΑΝΗΣ Rights Reserved.